Kome je do morala u politici, neka ide u NSPM

Komunisti će nam odrediti i budućnost

Komentari (30) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 utorak, 06 oktobar 2009 02:06
Vlada Milinković
Kao doskorašnji čitalac NIN-a strepeo sam da, u ovom medijskom mraku, neću imati gde da čitam tekstove Slobodana Reljića i nekolicine njegovih kolega skrajnutih posle privatizacije. Hvala NSPM-u što ih ovde nalazim.
Ako i posle čitanja ovog teksta ima onih kojima nije jasno za čim žalim, neću im objašnjavati - jer, u tom slučaju, jasno je - između nas stoji čitava jedna civilizacija!
Preporuke:
0
0
2 utorak, 06 oktobar 2009 03:19
Ultravisitor
Sjajan tekst. Zbog ovoga i dolazim ovde.
Preporuke:
0
0
3 utorak, 06 oktobar 2009 04:46
Sidarta
Odličan tekst,samo mala ispravka na kraju:Socijalizam NIje mrtav.I hvala Bogu za to.
Preporuke:
0
0
4 utorak, 06 oktobar 2009 07:52
slobodan45
kamo te sreće za čovečanstvo, kad bi kineska filozofija, određivala put čovečanstvu.svaka čast na pisanju, ali ste napisali jednu tvrdnju i jedno američko razmišljanje, koje dovodi malo u nesaglasje vaš ton koji dajete u vašem tekstu.prvo, da je socijalizam mrtav!? i "Jedan američki komentator je to pitanje već postavio: koliko je neefikasniji model u kome se odluke donose u „nadmetanju“ dve partije (čije su razlike u predstavljanju društvenih grupa gotovo neznatne, a nad kojim je građanska kontrola sve neznatnija) u odnosu na kineski model koji sve rešava u okviru jedne partije i kroz unutarpartijsko usaglašavanje?".razmišljajte malo dalje i malo detaljnije...
Preporuke:
0
0
5 utorak, 06 oktobar 2009 08:12
Branko
Ipak je pobjedio komunizam. I to onaj globalni.
Preporuke:
0
0
6 utorak, 06 oktobar 2009 08:39
Milos Stankovic
Pratim tekstove S. Reljica vec godinama. Ovaj, kao i prethodni koji sam citao("NATO vise nema sargarepu") su zaista remek-dela. Steta sto nasi politicari nemaju ovakav osecaj za medjunarodne odnose.
Preporuke:
0
0
7 utorak, 06 oktobar 2009 08:53
Ljubiša Spasojević
Sviđa mi se lucidna opaska autora "Zemlja oko koje se okreće zemlja". Na Ju tjubu postoji snimak pesme "Kaćuša" na kineskom. To je više od simbolike.
Preporuke:
0
0
8 utorak, 06 oktobar 2009 08:54
Milan Purić
Hvala autoru za članak koji demistifikuje stereotipe zapadne a posebno naše spoljne politike.Hvala i za pominjanje Dragoslava Rančića čoveka koji je pre vremena shvatao sadašnji svet.Hvala za razbijanje mediskog mraka,za sada samo spoljnog.
Preporuke:
0
0
9 utorak, 06 oktobar 2009 08:58
BRIK
Glavna polemika između zemalja BRIKA je da se dolar izbaci kao svetska rezervna valuta,kada se to dogodi
a brzo će se dogoditi(prema predviđanjima ekonomista)
,Amerika će morati živeti od svog BDP,kako? Siromašno u odnosu na upumpavanje hljade milijardi zelenih papirića,kako reče jedan profesor " Papir ima
svoju upotrebnu vrednost ,ukoliko se može upotrebiti u higijenske svrhe",svet će se brzo promeniti u to ne treba sumnjati!
Preporuke:
0
0
10 utorak, 06 oktobar 2009 10:38
Mićko
E, to, to! Čoveče, NIN j e baš prilično ugasio posle privatizacije. Malo posle te tranzicije neko vreme ga, sticajem okolnosti, nisam kupovao, pa sam ga pre jedno mesec dana kupio i - vidim da je uvodnik napisala Vesna Mališić. I kažem sebi : "Mrka kapa". A kapa je baš mrka. Ne mogu da prežalim taj list! Čitam ga godinama (recimo da spadam u mlađe NIN-ovce, trideset mi je godina). I sad lepo ne znam šta ću. Visim na ovom NSPM-sajtu, a to ipak ne može da zameni pravu novinu.
Reljić, Batić Batičević, Srbobran Branković, Zoran Ćirjaković, pokojni Dragoslav Rančić, Gorislav Papić, Slobodan Ikonić l Nikola Vrzić... To je bila ekipa. Dok su bili ekipa.
List je bio odličan dok ga je Reljić uređivao. Dinamičan, uzbudljiv, a ipak ozbiljan i sadržajan.
Daj bre, vratite mi to, nemoj te se izmotavati! Šalim se, znam kako stvari stoje, keš komanduje...Ali izgubiće čitaoce.
Preporuke:
0
0
11 utorak, 06 oktobar 2009 10:43
Branislav Popović
Fakat Kina je jedna sasvim posebna civilizacija i nama sa Zapada (množina) je prilično teško da je razumemo. Ali isto tako je činjenica da je u Kini socijalizam samo ime. U pitanju je državni kapitalizam, planska privreda, ali bez manjkavosti komunističkog sistema koje su proisticale iz paranoje sistema i nepostojanja bilo kog oblika vlasništva sem državnog. Kolektivizacija u poljoprivredi je upropastila agrar SSSR-a. Kako motivisati seljake da proizvode ako se od toga neće ovajditi? U Kini partija služi da bi sprečila kapitaliste i tajkune da preuzmu upravljanje državom po svom nahođenju kao što je to slučaj na Zapadu. Mi danas od demokratije imamo samo praznu ljušturu, jer realno ni o čemu ne odlučujemo. Država će i ovako i onako sprovesti sve moguće radikalne reforme kojima će degradirati svoje socijalne funkcije, uprkos protivljenju većine svojih stanovnika. I u takvom sistemu se postavlja pitanje čemu društveni ugovor i koje su strane tog ugovora. Građani sigurno nisu, jer njihov glas služi samo kao mask,kao izvor nekakvoga kvazilegitimiteta i legaliteta onima koji stvarno upravljaju državama, a koje niko nije birao, niti podržao njihove političke i ekonomske programe, a još manje njihove predstave o tome kako društvo treba da funkcioniše. Paradokslano je to što u Kini iako autoritarnoj državi, danas verovatno ima više demokratije, nego u demokratskim zemljama.
Preporuke:
0
0
12 utorak, 06 oktobar 2009 11:16
LjiljanaNl.
Kad sam videla naslov, vec sam ocekivala jedan "pljuvacki"tekst i uzala duboko vazduh.....kad ono prijatno iznanadjenje. Verujte mi,dragi komentatori, ja se gusim u ovoj "demokratiji"ovde.Toliko o kolicini te iste u Kini i ovde.
Preporuke:
0
0
13 utorak, 06 oktobar 2009 13:01
BB jedan
Kao Sidarti i meni se čini da socijalizam nije mrtav mada su, očigledno, pokušali da ga ubiju. Što se tiče kapitalizma, nisu retki autoriteti koji smatraju da tekuća kriza nije JEDNA OD kriza u kapitalizmu, već TERMINALNA kriza tog sistema. Evo nekih naslova na tu temu : „Nema povratka na normalu. Zašto su ekonomska kriza i njeno rešenje teži nego što mislite“ (Džejms Galbrajt), „Kapitalizam je došao do kraja“ (Imanuel Valerstin),“Globalni kapitalizam: samoubilačka verzija“ (Vilijem Faf), „Kapitalizam je ušao u fazu samodestrukcije“ (Pol Žorion). Pošto je NIN očigledno „reformisan“, slobodnije rečeno uštrojen, mnogi verni ,a sada bivši čitaoci tog lista, sa zadovoljstvom bi čitali tekstove S. Reljića na sajtu NSPM, pored Pečata jedinog preostalog slobodnog glasila.
Preporuke:
0
0
14 utorak, 06 oktobar 2009 13:09
Peter RV
Vrlo informativni clanak.
Kina je inteligentno vodila racuna o samoj sebi, dok je Amerika plivala sa ogromnim kamenom vezanim za njen vrat, i koji ce je konacno udavit- Izrael.
Amerika vec planira cetvrti rat u korist Izraela, i potpuno je paralizovana brigom da pretvori ovu drzavu u 'regionalnu silu' na Srednjem Istoku- cista nemogucnost. I najgore je, nema nikakve nade da se probudi iz njenog kosmara sto je recept za katastrofu.Pa,neka -vladace Kina.
Preporuke:
0
0
15 utorak, 06 oktobar 2009 14:56
OKVIR
Onaj dogadjaj na Tijenanmenu nije bio slucajan, pitanje je ko je igru vodio.
Kako bi danas izgledala "svetska scena" da je u Kini INSTALISANA demokratija?

Treba se dobro zamisliti nad ovim:
"Za Kineze, kljuc kulturnog vrednovanja je tendencija da smisao ekonomskog ponasanja nije individualni interes, nego ponasanje koje ukljucuje i brigu o clanovima porodice, pa i stare roditelje"

Posto nece da atomizuje drustvo po "zapadnom modelu" i pretvori se u ono sto zovemo `potrosacko drustvo` sta Kina hoce?

Neporeciva je cinjenica da, gde god i bilo kad je "zapad" dosao, tu je doslo do upropastavanja, porobljavanja i/ili unistenja tih populacija. "Napredak" je uvek bio pre svega u korist "zapadnjaka".

Mislim da Kina ne dozvoljava deformisanje, izoblicenje i na kraju unistenje svoje kulture - "napredak" podesava prema sebi i svojim potrebama i pretvara ga u napredak za sebe.
Iza zavese politicko-ekonomskih "odnosa" odvija se na dubljem nivou - sudar kultura. Tu je teziste odnosa. Kao primer, a nije nevazno: Kina ima svog Kineskog Papu koji nije "pod" onim u Rimu.
Kina je za sad, pod Ruskim kisobranom.

Vezano za ovu recenicu:
"Onaj mars Kineskinja s belim rukavicama na Tijenanmenu prosle nedelje u cast Maove pobede - koji nadmasuje sve zapadne predstave i kreacije o eleganciji uniforme - to potvrdjuje."

saljem link, gde se moze videti i "poruka" sa drzavne televizije Kine CCTV

http://www.troublemakers.tv/weareflink_niko_tziopanos_CCTV_ink.html

Isto to je moguce videti i na linku:

http://vimeo.com/6794856

Gospodin Reljic je na pravi nacin bacio svetlo na bitne stvari i za nas, sto mnogo pomaze da se bolje shvati iz jedne sire perspektive jad i beda ovog rezima, ovde i danas. Odlican clanak!
Hvala !!!
Preporuke:
0
0
16 utorak, 06 oktobar 2009 15:48
Sale
@Mićko: broj u kome je Vesna Mališić napisala uvodnik je ujedno i bio moj poslednji broj NIN-a koji sam kupio...posle toga sam samo pratio naslovne strane...cenio sam, da nisam možda bio prestrog...ali,kad sam video Kenedijeve na naslovnoj strani,kao kraj ere,epohe...šta li već...u zemlji gde ljudi nemaju šta da jedu,ostaju bez posla i svake nade,seku prste, definitvno sam shvatio da sam bio u pravu...mislim, čitao sam tu i tamo i kolumne dotične u Blicu...sem da je žena lepa, ništa interesantno nisam otkrio...komentara čitalaca na njene tekstove - nula...čak ni kolege iz redakcije nisu našle za shodno da joj "dignu rejting"...

Ok, gospodo iz Ringier-a...što se mene tiče, bacili ste 800 000 evra...ma, čak se i po izjavana nedelje u NIN-u vidi zaokret u uređivačkoj politici...i ja svratim ovde,al nije to - to...želim nedeljnik,objektivan,kritičan i nadasve pametan...obrazovan...sa ovakvim tekstovima...a ne Evropa nema alternativu (mada ja to čitam kao Evropa po svaku cenu)...
Preporuke:
0
0
17 utorak, 06 oktobar 2009 16:21
Živorad Ćosovoć
Složio bih se sa komentatorom Popovićem koji kaže da nije u pitanju socijalizam, već specifična forma državnog kapitalizma, ili ako je lakše, kapitalizma pod kontrolom jednopartijske države.
Preporuke:
0
0
18 utorak, 06 oktobar 2009 17:34
Petar Vranković
Ne bih baš rekao da se radi o državnom kapitalizmu jer bi tada država bila vlasnik nad sredstvima za proizvodnju, a ona to nije u Kini. Radi se o kapitalističkoj , tržišnj privredi u jednopartijskom sistemu.
Od socijalizma je ostalo samo ime.
Preporuke:
0
0
19 utorak, 06 oktobar 2009 18:52
Hari Haler
A reporter „na licu mesta“, po Mandžuriji je tragao za Čang Kaj Šekovim borcima, sada devedesetogodišnjacima, koji su prigodom 60. godišnjice pobede kineske revolucije pričali kako su to bile surove borbe, a komunisti nemilosrdni. „Tajmsa“ svakako godišnjicu, recimo kraja Drugog svetskog rata, nije obeležio plačnim pričama Nemca koje su kao odbegle životinje pobednici likvidirali od Normandije do Kelna, ni kako su bombarderi razarali Drezden, bacili najstrašnije bombe na Hirošimu i Nagasaki, potom delili zemlju Koreju...

Kakvog smisla ima porediti Nemce i Čang Kaj Šekove borce? Zar se nisu kineski nacionalisti borili protiv Japanaca, kao i kineski komunisti? Čang Kaj Šek nije bio ni izdajnik, ni agresor, niti je na bilo koji način pripadao silama osovine.

Što se tiče sistema u Kini, on svakako više nije socijalistički. Partija je zadržala vlast, ali je privreda tržišna. Možda se čak može reći da je takav model bliži desnim, nego levim jednopartijskim sistemima - kapitalizam sa jednom partijom na vlasti.

Utisak mi je da, zbog nepravde i nevolja koje doživljavamo sa zapada, preterujemo u pohvalama socijalizmu. Ne treba da zaboravimo kako je, prvenstveno u Rusiji, a onda i kod nas, taj socijalizam proganjao Pravoslavlje i tradiciju (npr. rušenje Hrama Hrista Spasitelja u Moskvi, hapšenja i streljanja sveštenika itd.). Komunisti i socijalistički sistem su utabali stazu za današnje NVO i političare koji napadaju Crkvu i tradiciju. Priče o tome kako Crkva podstiče nasilje, kako postoji Pravoslavna inkvizicija, kako treba hapsiti vladike i slično, koje možemo danas čuti, samo su blaža verzija onoga što su komunisti radili.

U današnjem "sukobu" - SAD protiv Kine, navijam za Kinu, ali nemam iluzija o njoj.
Preporuke:
0
0
20 utorak, 06 oktobar 2009 18:58
ben
BDP po glavi stanovnika u Kini je oko 4000 dolara a u Japanu oko 50 000 dolara .Kina je model svih neoliberalnih kapitalista:puno rada, male plate,fleksibilnost radne snage,nikakva socijalna i
penziona politika,ogranicen broj djece i velika stednja,cvrst rezim koji svaki protest odlucno suzbija,ukidanje interneta,zabrana posjeta stranim novinarima.Svremena na vrijeme ta vlast osudi na smrt
po kojeg lokalnog mocnika koji se usudio da zaboravi na na opsti interes (korupcija).Daleko je Kina od socijaldemokratije isto kao i Amerika,bez koje i njene sulude potrosnje ne bi bilo "Kineskog cuda".
Preporuke:
0
0
21 utorak, 06 oktobar 2009 21:26
Misa
Kina jeste socijalisticka zemlja, sa pretezno drzavnim firmama, sve banke, telekomunikacija, mediji su iskljucivo drzavne firme, a preko 50% ostalih firmi je drzavno. U zadnjih 20 godina Kina je izvukla iz siromastva 400 miliona svojih gradjana, sve vise sire socijalnu sigurnost. Osim toga oni kazu da su socijalisticka drzava, necemo valjda da ih napadamo za revizionizam.
Preporuke:
0
0
22 utorak, 06 oktobar 2009 21:47
Nikola Turajlić
Pozdravljam g. Relića na ovom marginalnom mediju.
Zadovoljstvo je čitati njegov tekst oslobodjen svake samocenzure. Istina, potkrale su mu se neke greške, jer se upustio i na polje ekonomije, koja nije njegova domena.
Činjenica je da je komunizam (sa varijantom socijalizma) kao proizvodni odnos postao prošlost, a kapitalizam se nepovratno urušava. Neizvesno je kakav novi sistem će zameniti kapitalizam, a nema ni bilo kakovih naznaka, jer su kapitalističke elite u šoku.
Kineska komunistička elita je iskoristila šansu (globalizaciju) i počela sa ekspresnim razvojem, zahvaljujući zapadnom kapitalu i znanju, tolerišući kapitalističke proizvodne odnose, tj ista je odbacila komunizam kao stare neupotrebljive cipele.
Nezamislive promene u korist Kineza komunista, a na štetu euroatlanskih demokrata, se nastavljaju i ubrzavaju. Kina u uslovima SEK-e beleži ekonomski rast, dok ostatak sveta veći ili manji "negativni rast". Kada se pored navedene činjenice uzme u obzir da je Kina nezasićeno ogromno tržište za robu, usluge i kapaital, to će zapadni kapital u istu teći rekama, ostavljajući na Zapadu pustinju.
Ovoga su svesni i Japanci, vekovni kineski neprijatelji, koji sada pokušavaju sa Kinom uspostaviti bliske ekonomske i političke odnose.
Dakle sve prognoze o tome kada će Kina preteći USA u ekonomskoj snazi su relativne, a po mojem skromnom sudu i jedna decenija je previše.
Preporuke:
0
0
23 utorak, 06 oktobar 2009 23:42
Marko
Zaista ne mogu a da ne pohvalim ovakav tekst. majstorski.
Preporuke:
0
0
24 utorak, 06 oktobar 2009 23:45
Steva Nadrljanski
Davno mi je jedan čovek pametan rekao da komunizam u Kini nema veze sa onim što mi o tome znamo; to je za njih kao neki instrument koji služi povezivanju tog ogromnog i zagonetnog naroda o čijoj kulturi mi nemamo pojma. Sem preko pančevačkog buvljaka.
Preporuke:
0
0
25 sreda, 07 oktobar 2009 14:58
Živorad Ćosović
Turajliću,

Marginalnio medij je objavio tvoju nepristojnu opasku, a tvoje pojavljivanje ovde govori da nisi potpuno ubeđen u to.
Kapitalizam se još uvek ne urušava, već kao mnogo puta do sada prekomponuje. A da li će, to niko ne zna. U glavnom, državno vlasništvo nad velikim delom privrednih grana, pokazalo se nemoćno i neefikasno.
Državno vlasništvo u Kini je slično onom u skandinavskim zemljama a svi znamo da su one kapšitalističke. Udeo državnog vlasništva je smanjuje i ako ovako nastavi biće manji nego u najkapitalističkijim zemljama Zapadne Evrope. Dakle taj trend je prisutan. Samo da napomenen, radi primera, da su Švedske i Nemačke železnice i dalje u državnom vlasništvu, iz čega se ne može zaključiti da je u tim zemljama socijalistički društveno ekonomski sistem. Kina je do pre samo 20 godina imala 100% vlasništva nad sredstvima za proizvodnju. Tako da ovo predstavlja krupnu promenu.

Uzroci ubrzanog razvoja kineske ekonomije su različiti i brojni.

Stopa rasta je između ostaloga uzrokovana i niskom polaznom osnovom, činjenicom da se možda do pre deset-petnaest godina u Kini gotovo ništa nije proizvodilo a što bi moglo da zadovolji svetske kriterijume u pogledu nivoa kvaliteta tako i tehničko tehnološkog nivoa..

Drgugo, plate, nadnice u Kini su veoma niske u poređenju sa istim u razvijenim kapitalističkim zemljama. Međutim, to je posledica stanja na tržištu a Kinesko rukovodstvo ništa ne čini što bi tu prirodnu ravnotežu poremetilo. Tako je Kina jedan izvor jeftine i zbog tradicije kvalitetne i lojalne radne snage. Na istoku Kine se u mnogim područjima i dalje živi kao nekada, tako da je i to jedna velika rezerva za Zapadne kapitaliste koji u niskim troškovima rada nalaze dodatne izvore za povećanje konkurentnosti svoje robe.

Da je kapitalizam efikasniji sistem, govori i prosta činjenica da se i tehničko znanje crpi sa ѕapada.

"Hari Haler" i "Ben" među komentatorima koji daje vredi počitati da bi se ovo razumelo.
Preporuke:
0
0
26 sreda, 07 oktobar 2009 23:01
Nikola Turajlić
@ Živorad Ćosović
Pozdravljam daljeg marginalca medju nama, na marginalnom mediju.
Navedena kvalifikkacija NSPM saita ne predstavlja njegovo potcenjivanje, već samo njegovo pozicioniranje na srpskom medijskom prostoru, kao što učesnici na saitu imaju marginalnu poziciju u srpskom društvu. Pisac ovih redova, koji je objavio nekoliko autorskih tekstova na NSPM saitu, ne oseća se zbog toga ni najmanje inferiornim. Nadam se da sam bio dovoljno jasan.
No, da se osvrnem na obranu kapitalizma, ekonomskog sistema koji "besmrtan" jer se uspešno transforimiše, po oceni komentatora. Historija nas uči, a SEK-a potvrdjuje da svemu dodje kraj.
Pisac komentara je u nekoliko autorskih tekstova objavljenih u rubrici Ekonomska politika na saitu NSPM prezentirao svoje vidjenje SEK-e i sudbine kapitalizma pa upućujem komentatora da ih pokuša argumentovano osporiti, što su neki njegovi istomišljenici bezuspešno i pokušali.
U komentaru su nabacane manje ili više tačne općepoznate ekonomske činjenice kao i otrcane neoliberalne floskule, bez nekakovog logičnog redosleda, a ispada da se čitaoce podučava ekonomskoj abecedi.
Nesporno je da se državno vlasništvo nije pokazalo naročito efektivnim, ali čini mi se da i privatno vlasništvo nije bez "greške". Država nije vlasnik američkih banaka, automobilske industrije, a sada ista ove sanira upumpavajući bilione dolara, što baš ne govori o efikasnosti privatnog vlasništva.
U autorskom tekstu i mojem komentaru se ne govori previše o uzrocima ekonomskog uspeha Kine, već o tome da je samo pitanje vremena kada će ova po ekonomskoj snazi premašiti USA. Niska polazna osnova, jeftina radna snaga, iskorištena zapadna tehnologija i kapital i mnogo drugih elemenata su sadržani u ovom rezultatu, što je sve nebitno za konačan rezultat utakmice, jer se samo ovaj računa.
Napominjem, da sam daleko od toga da u kineskom ekonomskom modelu vidim recept za rešenje krize kapiatalizma odnosno SEK-e.
Preporuke:
0
0
27 četvrtak, 08 oktobar 2009 00:36
bojvce@nadlanu.com / Bivsi Nin-ovac
Nas "marginalnih" bice sve vise. I meni su draze papirne novine, ali sta se moze u ovakvoj situaciji. Pravo je zadovoljstvo citati ponovo , bez imalo autocenzure tekstove Slobodana Reljica. Bilo bi jos vece zadovoljstvo kada bi se i ostali novinari NIN-a od pera i integriteta oglasili u NSPM.
Sto se Kine tice, tek ce se videti. Kao sto je Dragoslav Rancic rekao, to je druga civilizacija. A mi smo ipak deo zapadnog mentalnog sklopa, pa nam treba vremena da to shvatimo. Kina vodi racuna o sopstvenim interesima, a ako se neko drugi u te interese uklopi utoliko bolje po njega.
Preporuke:
0
0
28 četvrtak, 08 oktobar 2009 14:01
Milan
Šešelj je lepo jop pre dve decenije govorio kome da se okrećemo...
Preporuke:
0
0
29 petak, 09 oktobar 2009 17:22
NEVENA
Ima li sanse da NSPM preraste u "NOVI (stari) NIN? Imate li volje i para za to?
Preporuke:
0
0
30 petak, 16 oktobar 2009 11:22
Milovan Erac
Milovan Erac
16. oktobar 2009.
Hvala Bogu da je Kina na putu sa koga smo mi iskocili i nasli se nekoliko koraka unazad, ali to je samo za zalet i pamet, da se skokom vratimo na bolje i vs{e mesto.
Preporuke:
0
0

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner